Jdi na obsah Jdi na menu
 


GOLDEN RETRIEVER

Toto plemeno je druhým nejrozšířenějším plemenem retrieverů v České republiceZlatý retrívr.Byl vyšlechtěn ve Velké Británii. Tento atraktivní a přátelský pes je považován za nejklidnější plemeno ze všech retrívrů, a proto je z nich nejčastěji chován.V padesátých letech 19. století se o jeho rozvoj zasloužil lord Tweedmouth. Použil pravděpodobně žlutého retrievera s vlnitou srstí a dnes již neexistujícího tweed water španěla, později použil také irské setry a pískově Obrazekzbarvené bladhaundy. Výsledkem byl pes s vynikajícími povahovými vlastnostmi, vrozenou chutí k přinášení a s výborným čichem. V České republice se plemeno zlatého retrievera chová od roku 1981. Do Čech přivezl pan Hylmar z Nové Paky první dva jedince z Holandska, fena se jmenovala Siti v.N. Kadiek a pes Eros. Tento holandský pár se stal základem chovu golden retrievera u nás a oba jako typičtí představitelé svého plemene byli povahově i exteriérově vynikající. Dalším významným importem byli z Maďarska dovezený pes Balatonnagybereki Apó Rip a z Jugoslávie dovezená fena Rowera Heksa. Tito dva jedinci však užnedosahovali kvalit svých předchůdců. Další import pocházel též z Jugoslávie a byl jím interšampion Glenn Wesljarski. Tento pes vzbudil mezi chovateli zlatých retrieverů značný rozruch. Někteří tvrdili, že je to pes zlý, agresivní a přisuzovali mu i jiné špatné vlastnosti. Glenna jsem velmi dobře znal, byl to pes, který mnohokrát změnil majitele, ale v mém majetku nikdy nebyl. U pana Janků ve Vydří u Jindřichova Hradce jsem se s ním mnohokrát sešel a řekl bych, že to byl pes velmi měkký. Nikdy mi nic neudělal, a stejně tak nikomu jinému, kdo přišel Janků navštívit. Glenn byl v exteriéru vynikající a jeho přínos pro chov zlatých retrieverů v České republice můžeme hodnotit pouze pozitivně. Ze Švýcarska byla dovezena další fena Harmony of Chivas, ale tato velice krásná fena se bohužel v našem chovu neuplatnila. Myslím si, že je to pro český chov velká škoda, určitě by byla pro jeho rozvoj velkým přínosem. Ve stejné době se k nám dostala fena z Kanady, která byla jednou nakryta a měla dvě štěňata (oba psy). Problém byl ale ten, že oběma jejím potomkům chyběly tři zuby. Na začátku roku 1989 jsme přivezli ze Švýcarska psa jménem Dorion Belaja a fenu Dyce Belaju. Dorion Belaja ( dnes šampion ČR) byl nasvětové výstavě čtvrtý v I. ceně a významně se uplatnil v chovu zlatého retrievera v České republice. Výborná fena Dyce Belaja je zase zakladatelkou linie zlatého retrievera z chovných stanic „Vlčí luka" a „Vlčí step“. Po roce 1989 nastala stejná situace jako u chovu labradorských retrieverů, protože bylo dovezeno více psů i fen z ciziny, ale teprve čas ukáže, jaké kvality tito psi dosahují.

Možnost využití:Plemeno je častým účastníkem téměř všech psích sportů, jako hry s míčkem, poslušnost, obediencea obratnost. Dále je v celém světe nasazován jako pracovní plemeno, mimo jiné jako policejní, slepecký a záchranářský pes. Díky svému čichu se může naučit i stopovat. Svou původní funkci, aportování vodních ptáků, ovládá stále ještě skvěle. Zaltý retrívr však v současné době v drtivé většině plní funkci psa do rodiny.

Celkový vzhled:Velikost a hmotnost: Psi mají výšku v kohoutku 56 až 61 cm, feny 51 až 56 cm.Samci váží 35 až 38 kg, feny dosahují 27 až 30 kg.
Srst a zbarvení:
Osrstění hladké nebo vlnité, s hustou vodoodpudivou podsadou a prodlouženými chlupy a výraznými prapory ( místa na ocase nebo na končetinách porostlá velmi dlouhou srstí.) Přípustné jsou všechny odstíny od zlatého po krémový,nesmí se však vyskytovat mahagonová ani červená barva. Povoleno je menší množství bílých chlupů na hrudi.
Povaha: Přátelská, mírná, přítulná a důvěřivá s výraznou ochotou k poslušnosti. Zlatý retrívr je inteligentní a má vrozené vlohy pro plnění různých úkolů. Zlatí retrívři jsou známi schopností získat si srdce lidí. Zejména jejich feny mají tak oddaný pohled, že mu nelze odolat.

Potřeby a vlastnosti: Zlatý retrívr zbožňuje vodu a plavání, je to vášnivý lovecký pes, který potřebuje hodně volného pohybu a zaměstnání. Toto plemeno je stejně jako labradoři ceněno jako ideální slepečtí psi. Dají se snadno ovládat a vynikají ochotou plnit povely.Dobře vychovaný zlatý retrívr s přehledem zvládá všechny povinosti. Děti i ostatní domácí zvířata v něm nacházejí oddaného kamaráda na hraní.

Podrobneji k jeho vzhled:

Země původu: Velká BritánieCelkový vzhled: symetrický, vyvážený, statný, vyrovnaného pohybu, má laskavý výraz.Charakteristika: poslušný, inteligentní a vyjadřuje přirozenou pracovní schopnost.Povaha: laskavý, přátelský a důvěřivý.Hlava a lebka: vyvážená a dobře stavěná, lebka široká, bez hrubých rysů, dobře sedí na krku, čenich je dobře vyvinutý, široký a hluboký. Délka nosní části je přibližně rovna délce části lebeční, nos je černý.Oči: temně hnědé, dobře posazené do stran, tmavá víčka.
Uši: střední velikosti, zavěšené přibližně v rovině očí.Morda: silné čelisti, které mají dokonalý, pravidelný a úplný nůžkový skus, to znamená, že horní řezáky těsně překrývají spodní řezáky a rostou rovně z čelistí.Krk: dostatečně dlouhý, suchý a svalnatý.
Přední končetiny: jsou rovné s dokonalým kostěným podkladem, ramena dobře přiléhají, má dlouhé lopatky se stejně dlouhým ramenem, což umisťuje končetiny pod tělo. Loketní klouby jsou pevné.Trup: vyvážený, dobře svázaný, hrudník je prostorný a hluboký. Žebra jsou dlouhá, pružná, hřbet pevný, rovný.
Zadní končetiny: bedra a končetiny jsou silné a svalnaté, dobře utvářená stehna a lýtka, dobře zaúhlené kolenní klouby. Hlezna jsou rovná. Při pohledu zezadu nevytáčejí se ani dovnitř ani ven. Zásadně nežádoucí je kravský postoj.Tlapy: kulaté, kočičí.Oháňka: nasazena a nesena ve výši hřbetu, délkou dosahuje ke hleznu, bez kadeře nebo zakroucení na špičce.Pohyb: živý a energický. Pohyb předních i zadních končetin je přímý a pravidelný. Krok je dlouhý, bez náznaků nepravidelného pohybu předních končetin.Osrstění: hladké nebo mírně zvlněné s dobrou podsadou, nepropustnou pro vodu.Zbarvení: jakýkoliv odstín zlaté nebo krémové, nikdy ne červené či mahagonové. Několik bílých chloupků je přípustné pouze na předhrudí.Velikost: kohoutková výška psů je 56 - 61 cm, fen 51 - 56 cm.Vady: jakékoliv odchylky od výše uvedených bodů musí být považovány za vady a jejich závažnost musí být vztahována podle stupně projevu vzhledem ke standardu.Poznámka: psi musí mít dvě zřetelná normální varlata, zcela sestouplá do šourku.

zdroj:www.mistnost-retrivri.estranky.cz

Obrazek